2009. gada 28. janv.

Diena: "Bankas prasības satriec klientus"

"Šādi rīkojoties, beigās var nokļūt pie kaudzes maksātnespējīgo klientu," tā Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa vērtē Aizkraukles bankas rīcību, kura janvāra beigās masveidīgi informēja klientus par jaunām prasībām: ar 1.februāri par konta apkalpošanu būs jāmaksā pieci lati mēnesī, savukārt ja cilvēks šo summu maksāt nevēlas, jāparaksta līguma grozījumi, kuri būtiski paplašina bankas tiesības mainīt kredīta likmi, pieprasīt aizdevuma pirmstermiņa atmaksu un papildu ķīlu. Turklāt līdz 16.februārim visiem klientiem ir jāiesniedz virkne papildu dokumentu.

Likmi var celt par 2%

Pagājušās nedēļas beigās vairāki tūkstoši kredītņēmēju, kuri aizdevumi noformējuši Aizkraukles bankā, saņēmuši vēstuli no bankas, kurā norādīts, ka bankas pienākums ir pastāvīgi sekot līdzi aizņēmēju spējām pildīt līgumu saistības, sakarā ar ko klientiem ir jāiesniedz vairāki dokumenti — izziņas par ģimenes finanšu stāvokli, pārskats par kredīta izlietojumu utt. Klienti tiek arī informēti, ka turpmāk maksa par konta apkalpošanu būs pieci lati mēnesī, no kuras gan var izvairīties, noslēdzot papildu vienošanos par speciālo kontu. "Taču, kad kredītmenedžere man pa epastu aizsūtīja šīs vienošanās tekstu, kļuva skaidrs, ka tas patiesībā ir principiāli jauns kredītlīgums ar būtiski sliktākiem nosacījumiem man kā klientam," Dienai stāsta kāds bankas klients, kurš vēlējās palikt anonīms.

Viens no vienošanās punktiem tiešām atrunā jauna konta atvēršanu, taču pārējie grozījumi ir daudz nopietnāki. Pirmkārt, grozījumi samazina kredīta atmaksas termiņu par 25 gadiem, saglabājot gan iepriekš noteikto maksājumu grafiku. Tiesa, tiek atrunāts, ka pēc diviem gadiem banka termiņu var pagarināt saskaņā ar "spēkā esošo kredītpolitku". "Principā tas nozīmē: gribēsim — pagarināsim, gribēsim — nepagarināsim," jaunos noteikumus vērtē klients. Izpētot spēkā esošo un jauno līgumu, viņš arī secinājis, ka vairs netiek noteikta cena par pārfinansēšanos (iepriekš tā bijusi 10 lati), norādot vien, ka pārfinansēšanās notiek saskaņā ar "cenrādi", neprecizējot, kāds tas ir. Nākuši klāt arī papildu nosacījumi attiecībā uz likmes noteikšanu: piemēram, bankai ir tiesības bāzes likmi aizstāt ar kādu "bankas naudas cenas indeksu", kā arī vienpusēji paaugstināt procentu likmi par 2% — ja, piemēram, "palielinājušās aizdevēja izmaksas, kas saistītas ar kredītresursu piesaistīšanu". Kā secina klients, banka arī paplašina sev tiesības prasīt aizdevuma pirmstermiņa atmaksu vai papildu ķīlu. Tagad šī norma neattiecas uz gadījumiem, kad ķīlas vērtība attiecībā pret kredīta summu ir samazinājusies tirgus tendenču izraisīto svārstību iespaidā, savukārt jaunajā grozījumu projektā šīs atrunas vairs nav.

Lai gan klients teorētiski var izvairīties no grozījumiem līgumā, piekrītot maksāt piecus latus mēnesī par konta apkalpošanu, klientam ir bažas, ka banka arī turpmāk cels šo tarifu, lai liktu vienošanos tomēr parakstīt.

Iesaka neko neparakstīt

Pati Aizkraukles banka uzsver, ka līgumu pārslēgšana uz diviem gadiem ir skaidrojama ar finanšu tirgus nestabilitāti. "Pēc diviem gadiem informācija par klientu tiks vēlreiz aktualizēta un līgums pagarināts uz nākamo termiņu," norāda banka. Banka neprecizē, kas ir "naudas cenas indekss", kurš var aizstāt bāzes likmi, taču atzīmē, ka šis punkts "var pasargāt klientu gadījumos, ja, piemēram, notiek straujas kredītlikmju indeksu svārstības".

PTAC direktore B.Vītoliņa, vērtējot bankas izvirzītās prasības, saka: apšaubāms varētu būt gan konta apkalpošanas maksas samērīgums, gan arī līgumu grozījumu taisnīgums, tādēļ viņa iesaka bankas klientiem nekādas vienošanās neparakstīt, bet gan apsvērt iespēju vērsties ar kolektīvu sūdzību. B.Vītoliņa atklāj, ka patlaban PTAC izskata vairākus iesniegumus tieši no Aizkraukles bankas klientiem.

Savukārt Latvijas kredītņēmēju apvienības konsultants Aivars Rudi domā, ka bankas prasība iesniegt vairākus papildu dokumentus ir veids, kā atrast ieganstus likmes paaugstināšanai, jo "jebkuram kredītņēmējam būs kāda neizpilde". Viņaprāt, banka šajā gadījumā nodarbojas ar "šantāžu likumiskos ietvaros" un tās mērķis ir "gūt maksimālu peļņu maksimāli īsā laikā". Pati banka gan uzsver, ka kampaņas nolūks ir "uzzināt aktuālo informāciju par klientu, lai problēmu gadījumos laikus palīdzētu viņam pieņemt pareizo lēmumu".


Nav komentāru:

Google